המדריך לגבר: בהריון, בלידה ואחרי הלידה

המדריך לגבר: בהריון, בלידה ואחרי הלידה

*כ-7 דקות קריאה

גיליתם שאתם בהריון, ואתה רואה שאשתך או בת הזוג שלך כבר חווה תסמיני הריון, אין לך מושג מה לעשות, איך להיות באמת תומך, האם בכלל כדאי להתייחס לכל דבר, האם לתת לה להתמודד לבד או למצוא דרכים להקל עליה. אתה מוצא את עצמך חסר וודאות וחסר אונים ברוב המקרים שקשורים להריון אבל מנסה לזרום עם המציאות החדשה. אז שתדע שזה טבעי לגמרי, ויחד עם את יש כמה טיפים שתוכל ליישם כדי לתת יותר תמיכה אפקטיבית במצב, לייצר אפילו סוג של "שליטה" בסיטואציות בהן אתה חושב שאתה חסר אונים,  

 

הנה כמה סיטואציות שאתם עשויים להיקלע אליהם ואיך לצאת בהם גבר טוב:

 

במהלך ההריון:

עשויים להיות מקרים או בעיות שצריך ללכת לבית החולים ולבדוק במה מדובר, אתה עשוי להרגיש חוסר וודאות וחוסר אונים, אתה תראה שהיא סובלת או מפוחדת ולמרות שאתה כל כך רוצה לעזור אתה לא תדע איך.

דרך פעולה מושלמת היא להביע תמיכה, הערכה ולגיטימציה לרגשות ולחששות שלה: לומר לה, "אנחנו ביחד, ואנחנו נטפל בכל מה שצריך, אני איתך וכל מה שאת צריכה אני פה איתך, אני מבין שזה כנראה מפחיד אותך ושם אותך בתחושה של חוסר וודאות, אבל אני מאמין שהכל ייפתר ויהיה בסדר גמור."

בשום אופן לא לומר "זה שטויות, את סתם בכיינים ופחדנית, את תראי שזה כלום, אני אומר לך שזה שום דבר ואת סתם גוררת אותנו לבית חולים, את פסיכית, עוד תכניסי לתינוק שלנו את השיגעונות שלך"

אם כבר עשית את זה.. אז.. אתה בבעיה, אבל יש דרך מילוט!

דרך מילוט לגבר שרוצה לצאת גבר: תתנצל ותגיד שאתה מביעה את החששות שלך בצורה כזאת ושאתה מבין שזו לא הדרך הנכונה, תתנצל, תתנצל ושוב תתנצל, תחבק אותה ותחזור על המילים שכן צריך להגיד.

מקרה נוסף שעשוי לקרות, בו היא מתנהגת כמו פסיכית, היא מבקשת לאכול משהו בשעה לא סבירה שאי אפשר להשיג לה את מה שהיא רוצה, אתה מעריך שאם תביא לה משהו דומה זה יהיה בסדר, אבל אז גילית שהיא עצבנית עליך וכועסת. אז מה לעשות?

להביא לה בדיוק את מה שהיא ביקשה או לסכם איתה על משהו אחר שאתה יכול להביא בקלות, דאג להביא במדויק את מה שהיא ביקשה מבלי לעגל פינות, תצא מגדרך עד שתגיע ליעד. אם ניסית הכל ולא הצלחת, אתה צריך לקבל את זה שתחזור הביתה והיא תהיה מאוכזבת. תסביר לה כמה התאמצת עבורה ולמרות זאת אכזבת אותה, תנסה למצוא לה פיצוי ביום שלמחרת ובו תשתדל מאוד לא לאכזב.

לא אסבן אותך, הנושא של החשקים אצל נשים מסוימות עשוי להיות מאוד מאוד קריטי במיוחד בהריון ראשון ואפילו אחרי הלידה ובכל תקופת ההנקה.

אבל תקבל ממני גם טיפ של קינגים: נשים שמנהלות אורך חיים בריא, מתאמנות, ישנות טוב ואוכלות אוכל בריא ומזין, מזינות את עצמן בכל אבות המזון המותאמים לנשים בהריון, לרוב יחוו מעט מאוד חשקים, אם בכלל. החשקים נובעים לרוב מחוסרים תזונתיים ואנרגטיים שיש לגוף האישה. אם תוביל אותה לקיים אורך חיים בריא ותתמוך בשינה איכותית עבורה, תוכל לחסוך לך את "טירוף" החשקים באמצע הלילה ולא מעט תסכולים ואכזבות.

הימנעות ככל האפשר מקמח לבן, סוכר לבן, משקאות ממותקים, משקאות דיאט והחלפתם בקמח מלא/כוסמין/שיפון, סוכרים טבעיים, פירות ירקות ומים, יאפשרו להריונית לקבל ערכים גבוהים יותר מהתזונה שלה וכך לצמצם את החשקים והנובעים מהחוסרים בגוף עד ל0.

מה לא לעשות בשום אופן!

לא לומר "אין לי כוח לחשקים שלך, אני לא משתף פעולה עם הטירוף הזה, תדאגי שיהיה כל מה שאת רוצה בבית, את לא תעירי אותי באמצע הלילה להביא לך משהו.."

למרות שלכל הדעות זה לא לעניין להעיר אותך באמצע הלילה כדי להביא לה לאכול משהו, בכל מקרה אתה לא צריך להגיד את זה. כשהיא לא בתוך החשקים תשבו ותדברו על זה, תייצרו תיאום ציפיות ששניכם תוכלו לעמוד בו ושמכבד את שניכם.

 

הקאות איך לא נדבר על הקאות בהריון בכל מקום..

 

קודם כל, תמיד תדאג לשקיות הקאה באוטו, ליד המיטה, ובכל מקום שמעורר לה את ההקאה.

תדאג שהשירותים הקרובים ביותר למטבח יהיו פנויים תמיד (במידת האפשר) לכל מקרה של הקאה בהריון, דע לך שרוב מקרי ההקאה עשויים להיות קשורים בהרחה של אוכל מסוים. בדרך הזו תחסוך לך את הכעס שלה והתסכול בגלל שהשירותים היו תפוסים שעות (ביניינו כולם מכירים את הדפוס הזה שלכם) ושבגלל זה היא נאלצה להקיא על עצמה או על הריצפה (חלילה).

וגם פה, לתמוך ולשאול אם היא רוצה לשתות מים או תה, משהו שיעשה לה טוב בבטן, היא צריכה להשלים נוזלים אחרי ההקאות.

  

במהלך הלידה:

אתה עשוי להרגיש "לא מועיל" ו"חסר אונים", מה שנכון בגדול..

אבל מה שכן, אתה סביר להניח בעיקר תרגיש "עבד" כי יגידו לך "לך לפה", "לך לשם, "תביא את זה", "תיקח את זה", "תגיד לה ככה" וכו..

שים לב שלא התייחסו אליך ברגישות וזה ממש לא אישי, האישה בשלב הזה עוברת תהליך מאוד מורכב ואם נאמר את האמת, מאוד מאוד קשה וכואב ולא תוכל באמת להבין עד כמה. במיוחד כשמדובר בלידה ראשונה, היא מרגישה לא היא, והדבר היחיד שהיא יכולה לטפל בו בשלב הזה, הוא בלקדם את תהליך הלידה ככל הניתן בעצמה והיא צריכה את העזרה שלך שתהיה שם בשבילה לכל מה שהיא צריכה. היא תעריך את זה כל כך, תאמין לי.

הרגישות והאכפתיות שתפגין תהיה היקרה לה מכל, תדע שכשהיא דורשת ממך לעשות משהו והיא מדברת אליך בחוסר סבלנות, זה כי היא סומכת עליך באמת ויודעת שאתה האיש שלה, אם תראה את זה כך, זה יעזור לך מאוד להכיל ולהבין את המצב.

מה שאתה יכול לעשות, זה לדאוג להיות "הפה שלה לכל דבר שהיא צריכה, מבקשת או רוצה" במיוחד כשהיא בקושי יכולה לדבר, אז לדאוג לקרוא לצוות הרפואי, ולהביא לה דברים שהיא צריכה, זה מאוד יעזור לה ויהיה בעל ערך עבורה.

תפקיד נוסף עבורך יקירי, הוא להיות איש החיבוקים והעיסויים בגב התחתון בזמן הצירים, זה יאפשר לה לעבור את הצירים בצורה יותר טובה ויקדם את התהליך, היא כנראה תבכה ותסבול מאוד. זה הזמן להיות סבלני, זה עשוי לקחת זמן אבל זה שווה הכל.

מה לא לעשות! לא ללכת לאכול שווארמה או מקדונלדס באמצע הצירים בטענה שאתה ממש רעב, זה באמת לא לעניין. אני מבינה שהלחץ גורם לרעב, ואתה חושש שאולי עד הפעם הבאה שתאכל ייקח לך כמה שעות, אז תצא גבר ותדאג מראש שיהיה לך מספיק אוכל ונשנושים לבין לבין, רק אל תעזוב אותה לבד ליותר מידי זמן.

אם היא ביקשה שתלך, כנראה עצבנת אותה ממש..

אז הנה דרך מילוט מהסיטואציה ולא כדי לברוח מחדר הלידה! כאן תחזור למילים שדיברנו עליהם בהתחלה "אני מצטער" "אני מתרגש וככה זה יוצא לי" "אני כאן בשבילך" גם יעזור לומר "אני אוהב אותך".. זה מתכון מנצח! 

אחרי הלידה:

אז עברתם את הלידה בשלום תודה לאל והכל בסדר גמור, אתה מחזיק את התינוק החדש שלך ואתה עדיין לא מעכל את זה שאתה אבא טרי, אתה מרגיש מוצף רגשית (כנראה לראשונה בחייך ברמה הזאת) ואתה פתאום מבין עד כמה אתה אחראי עכשיו בעולם הזה לחיים של עצמך, לבת הזוג שלך ויותר מכל לתינוק המשותף שלכם.

תרגיש בנוח להביע את הרגשות שלך ולשתף גם אם זה לא מוכר לך, תוכלו לדבר על התחושות החדשות שלכם ולגבש לעצמכם את התפיסות החדשות לחיים.

בנוגע לתהליך הלידה, דע מה האישה עברה. הגוף שלה עבר סטרס ברמה שהוא לא מכיר, הוא יודע להתמודד איתו ולהחלים, אבל יש לכך השלכות. הגוף עשוי להיות תפוס כולו כמו אחרי ריצת מרתון או אפילו אחרי תאונת דרכים, ממש ככה (אלף אלפי הבדלות).

הגוף של האישה עייף מאוד וצריך לנוח מספיק כדי לתפקד, לא סתם משכב הלידה לוקח 6 שבועות וחופשת הלידה 3.5 חודשים. אם תעניק ליולדת שינה איכותית, תמיכה, גיבוי ועזרה בכל מה שהיא צריכה, היא תוכל לחזור לתפקוד מוקדם מהרגיל ותוכלו לנהל שיגרת חיים איכותית, חדשה מאוד אומנם, אבל איכותית.

זה הזמן לבקש ולהשיג כל עזרה שצריך: החל מאוכל בריא ומזין, ניקיון הרכב והבית, שנת לילה טובה או שנת יום בהתאם ליכולת שלכם, יועצת הנקה, ביגוד מתאים, כל מה שצריך לתינוק ועוד..  

אם האישה לא תנוח מספיק ולא תאכל כמו שצריך, היא עשויה לא להחלים בצורה מיטבית ובמקרים מסוימים אפילו להגיע שוב לבית החולים עם דלקות בכל מיני מקומות בגוף בעקבות קשיים בהחלמה.

בזמן האשפוז אחרי הלידה:

אתה תמצא את עצמך (במקרה ולא דאגו בבית החולים הזה לספה נפתחת או מיטה לגבר) ישן על כיסא רגיל או על מזרון קמפינג על הריצפה (אם דאגת להביא איתך), זה כנראה לא יהיה הדבר הכי נוח בעולם, אבל חשוב שתישאר איתה בלילה ותישן איתה, היא תצטרך אותך במהלך הלילה בעיקר כשהתינוק בוכה, להאכיל בלילה, להחליף חיתול ולתפעל עניינים.

לכל שאלה יש צוות אחריות 24/7 תוכל להיעזר בהן.

 

אחרי הלידה אתם תשבו ותדברו, ותראה שהעזרה שלך היתה חיונית ברמה שלא היה אפשר בלעדיך!

תכיר לי שוב מי חשב שהוא "לא מועיל וחסר אונים"?.. 

 

החזרה הביתה אחרי לידה:

חוסר השינה מאוד ישפיע עליך, ואולי תרגיש אבוד ותחשוב שאתה כבר לא תישן יותר בחיים שלא נדבר על שינה רצופה, אבל דע לך שנושא השינה עתיד להתייצב בקרוב מאוד, והכל יהיה ברור וטוב יותר.

 

מקלחת ראשונה לתינוק בבית אחרי הלידה:

נושא המקלחת מעלה המון חששות אצל גברים בעיקר, רובם אפילו בוחרים להימנע מהמשימה הזאת בטענה ש"בטח התינוק יפול לי או יחליק לי" (חלילה לא עלינו). מניסיון אישי, לעבור את החוויה הזו באופן זוגי, זה מאוד מרגש, מעצים ומעניק ביטחון לבני הזוג כהורים. תראה את נושא המלקחת מאין "טבילת אש" עבורכם ההורים, שאחריה הכל יראה יותר פשוט. אז תבינו שהשד לא כל כך נורא ואפילו כיף.

 

 

מקרים חריגים והתמודדות עם תינוק חדש – השתנקויות לילה:

 

אצל הגדולה שלנו, היו עניינים עם נשימה במהלך השינה, ואני לא מתכוונת להפחיד או להלחיץ אף אחד, אבל כן חשוב לציין נושא חריג שלא קורה בדרך כלל וכדאי לדעת שקיים.

אנחנו זיהינו ממש מההתחלה שהתינוקת שלנו פתאום משתנקת מתוך שינה ומפסיקה לנשום בזמן שינה עמוקה. דבר שהיה יכול להיות יעיל באותה תקופה זה להשתמש בבייבי סנס בעל רגישות גבוהה, אז חשבנו שזה לא באמת חשוב מספיק אבל החכמנו עם הבת השנייה שלנו ודאגנו לזה מהתחלה.

בייביסנס הוא דבר שמאפשר רוגע להורים, ההבנה שתהיה להם התראה מספיק ברורה במקרה וקורה משהו כזה, פשוט להרים את התינוק/ת ולאפשר לה לנשום לרווחה (במידה וההשתנקות היא הפסקת נשימה ולא עצם זר).

ההחלטה שלנו באותה תקופה כהורים טריים היתה לעשות משמרות לילה עד שהשתנקויות הלילה ייפסקו ומערכת הנשימה שלה תתייצב, זה עבר לה בסביבות גיל 3 חודשים.

 

הרדמות לילה:

לעיתים הורים טריים נתקלים בקושי בהרדמות לילה, התינוק עשוי להעדיף להירדם על החזה שלכם, זה לגיטימי לגמריי ואפילו בריא עבור התינוק, אבל הנושא עשוי להפריע לכם לתפקד ולישון.

קחו טיפ קטן בנוגע להרדמות לתינוק טרי-

במידה והורדתם לו גרפס והוא נרדם על החזה שלכם, תנו לי קצת לישון עליכם, אם תוכלו לאפשר לו להגיע לשינה עמוקה זה מעולה, אבל אם לא, תעבירו אותו למיטה הקרובה אליכם עריסה או מתחברת, ותניחו אותו תוך כדי מגע מתמיד, לאחר הניתוק, מהגוף שלכם, תמשיכו להעניק טפיחות קלות המדמות את ה"דופק" שלכם, יד אחת מעניקה מגע קבוע והיד השנייה מייצרת צליל דופק.

הטיפ הזה עשוי מאוד להועיל לכם.

עם הזמן התינוק יתרגל לישון במיטה שלו, גם כשהוא מעט בוכה, תמשיכו להיות עקביים עם הטפיחות בסוף זה יעבוד.

טריק נוסף, כנסו ליוטיוב ותפעילו "רעש לבן" הוא מדמה להם את הצליל ברחם, זה מרגיע אותם והם יכולים להירדם עם הרעש הזה בקלות (יש גם רעשן לבן עם דופק זה בכלל מושלם).

 

אני ובעלי יכולים להעיד שזו היתה תקופה של המון למידה מתוך ניסיון, דברים שאחרים אמרו לנו, לא ממש חדרו אלינו, זה היה נראה כאילו שאף אחד לא מבין ולא מכיר את מה שאנחנו עוברים, הבנו שרק מתוך החוויה אנחנו נבין מה הדבר הנכון לעשות.

 

מכאן, אני יכולה לומר לך גבר ואבא טרי יקר, שהכל יהיה בסדר, התקופה הזו לא קלה ומאתגרת אפילו, אבל בקרוב מאוד הכל יתבהר ויהיה נעים יותר.

קח את התקופה הזו כהתפתחות, תקופת למידה, ניסיון חיים והכי הרבה, תקופה לחיזוק הזוגיות וייצור המשפחה שחלמתם עליה.

 

תודה מיוחדת לבעלי היקר מאיר ששיתף פעולה כאן בבלוג, ציינתי כאן כמה מהמחשבות והתחושות שהוא תיאר במהלך ההריון והלידה הראשונים שעברנו.

היום, אחרי 2 בנות ואחת נוספת בדרך, הוא רוצה גם לפחות עוד 2..

כנראה שזה בסך הכל מעלה הרבה יותר את רמת האושר בחיים מאשר כל דבר אחר שבא עם התקופה המאתגרת הזו.

אז שיהיה לכם המון מזל טוב להולדת התינוק החדש, שתגדלו אותו בנחת ועם המון אהבה וסבלנות,

ואתה אבא יקר, אם אתה עובר אפילו חצי ממה שדיברנו עליו עכשיו, כבר יצאת אחלה גבר שבעולם!

בברכה,

קורל בנימינוב ♥